Projekt pt. „Zawód Twoich marzeń”
współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Priorytet VIII, Działanie 8.1, Poddziałanie 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw.
Projekt, o łącznej wartości 1 509 001,76 zł, jest realizowany na podstawie umowy z dnia 06.10.2009 r. zawartej pomiędzy Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie a EADS PZL „Warszawa-Okęcie” S.A.
Głównym celem projektu jest zmniejszenie deficytu wykwalifikowanych kadr lotniczych Podkarpacia do końca 2011 r. poprzez przygotowanie 12 pilotów z uprawnieniami zawodowymi (uzyskanie licencji CPL(A)). Projekt kładzie również duży nacisk na wyrównanie szans kobiet w dostępie do zawodu pilota.
Projekt jest skierowany do osób z minimum średnim wykształceniem, pracujących i zamieszkałych w województwie podkarpackim (wyłączone osoby prowadzące działalność gospodarczą). Kandydaci muszą legitymować się licencją PPL(A) oraz 40 godzinnym nalotem dowódczym w tym max. 30 h na szybowcach. Kolejnym wymogiem jest posiadanie badań lotniczo-lekarskich I klasy. Z uwagi na wspomniany program wyrównywania szans, kobiety spełniające wymienione kryteria mają preferencje przy rekrutacji. Preferencje dotyczą także osób o średnim miesięcznym dochodzie za ostanie 3 lata (2006,2007,2008) nie przekraczającym 3400 zł brutto. W wyniku rozmowy z Komisją Rekrutacyjną, której członkiem będzie niezależny Egzaminator Urzędu Lotnictwa Cywilnego, zostanie wyłoniona 12-osobowa grupa uczestników. Uczestnicy zobowiązani są, w ciągu 12 miesięcy po zakończeniu projektu, do podjęcia pracy w branży lotniczej w województwie podkarpackim.
Projekt obejmuje trzy etapy szkoleń realizowanych w terminie od kwietnia 2010 r. do października 2011 r. Każdy uczestnik szkolenia wylata ok. 146 godzin. W tych godzinach zawiera się uzyskanie nalotu niezbędnego do rozpoczęcia szkolenia do licencji zawodowej, szkolenie na typ An-2 oraz szkolenie do uzyskania licencji CPL(A). Zajęcia będą się odbywać poza godzinami pracy uczestników: teoretyczne w systemie weekendowym, praktyczne wedle możliwości uczestników i warunków meteo. Uczestnicy ponoszą jedynie 10% faktycznych kosztów organizacji szkolenia. Podręczniki i pomoce oraz opłaty za egzaminy w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego również objęte są dofinansowaniem. Uczestnicy projektu zobowiążą się ukończyć szkolenia oraz przystąpić do egzaminów państwowych (LKE), pod rygorem zwrotu kosztów szkolenia.
Poprawiony (wtorek, 03 sierpnia 2010)